УКРАЇНА
ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ
ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОН
КУЯЛЬНИЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
МАЛОФОНТАНСЬКИЙ ОПОРНИЙ ЗАКЛАД ОСВІТИ
НАКАЗ
«24» грудня 2024 р. № 218
Про стан викладання української мови у 5 – 11 класах
в І семестрі 2024 – 20245 навчального року
у Малофонтанському ОЗО
На виконання річного плану роботи Малофонтанського ОЗО заступником директора з навчальної роботи Шаргородською І.А. протягом листопада - грудня 2024 року було вивчено стан викладання української мови у 5-11 класах.
Вивчення стану викладання української мови здійснювалося за такими напрямами:
- виконання навчальних планів і програм, реалізація рекомендацій із викладання української мови;
- формування в учнів умінь і навичок зв’язного мовлення, зв’язок з іншими напрямами роботи з розвитку мовлення;
- збагачення словникового запасу учнів із погляду лексичної та граматичної будови;
- засвоєння норм української літературної мови;
- науково-теоретичний рівень викладання;
- планування навчального матеріалу, підбір тестових, індивідуальних диференційованих завдань, наочності тощо;
- дотримання вимог єдиного орфографічного режиму;
- ефективність використання міжпредметних зв’язків;
- впровадження активних форм і методів навчання;
- раціональне використання робочого часу;
- результати навчання, якість знань, умінь і навичок учнів;
- виконання вимог щодо ведення шкільної документації;
- форми позакласної роботи;
- виховання національної самосвідомості громадянина України.
Українську мову у навчальному закладі викладають:
7, 8 класи – вчитель української мови та літератури Калантай Катерина Миколаївна, педагогічний стаж 2 роки;
5 – 6, 8 - 11 класи – вчитель української мови та літератури Гончаренко Ольга Борисівна, спеціаліст вищої категорії, педагогічний стаж
24 роки.
Перевіркою встановлено, що вчителі-словесники мають високу і достатню професійну підготовку і відповідають присвоєним кваліфікаційним категоріям, здійснюють творчий підхід до викладання предмета, добре володіють методами, прийомами і технологіями, які необхідні для використання в процесі викладання рідної мови на сучасному етапі. Типи уроків різноманітні, доцільно обрані: від вивчення нового матеріалу до уроків контролю. Структура уроків продумана. Вивчення нового матеріалу тісно пов’язане із повторенням раніше вивчених тем, перевіркою домашніх завдань.
Свою роботу фахівці спрямовують на виконання основної мети вивчення української мови: формування національно свідомої, духовно багатої мовної особистості, яка володіє уміннями й навичками вільно, комунікативно користуватися засобами рідної мови – її стилями, формами, жанрами в усіх видах мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо).
Календарно-тематичне планування з української мови складене з урахуванням 4 взаємопов’язаних наскрізних та змістових ліній: лінгвістичної, комунікативної, культурологічної і діяльнісної.
Усі педагоги-словесники працюють за діючими Програмами для загальноосвітніх навчальних закладів Міністерства освіти і науки України:
5-7 класи – за Модельною навчальною програмою «Українська мова. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Заболотний О. В. та ін.), затвердженою Міністерством освіти і науки України від 12.07.2021 року № 795.
8-11 класи – за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня», затвердженою наказом МОН від 20.04.2018 року №405;
Враховуючи вимоги чинних програм, вчителі української мови ознайомлюють учнів з мовною системою як основою для формування мовних, мовленнєвих умінь і навичок; формують духовний світ учнів, загальнолюдські ціннісні орієнтири шляхом прилучення через мову до культурних надбань рідного народу і людства, формують орфоепічні, правописні, стилістичні уміння і навички.
Важливим елементом навчання української мови є ведення учнями зошитів. Перевіркою встановлено, що в більшості зошити з української мови мають належний вигляд в учнів усіх класів. Перевіряються згідно з вимогами наказу Міністерства освіти і науки України. Ведення зошитів оцінюється від 1 до 12 балів, виставляється у класному журналі щомісяця протягом семестру. Вчителі належну увагу приділяють роботі в зошитах. Обсяг і характер завдань, які виконують учні в зошитах, відповідають віковим особливостям школярів та вимогам навчальних програм. Учні в основному дотримуються вимог Єдиного мовного режиму, виконують усі завдання в робочих і контрольних зошитах.
Вчителі з відповідальністю ставляться до ведення і перевірки учнівських зошитів. Вчасно перевіряють зошити згідно з вимогами, звертають увагу на орфографічну грамотність учнів, проводять роботу над помилками. Більшість учнів охайно ведуть зошити, у них наявні усі види робіт. Проте є учні, у яких були відсутні зошити під час перевірки.
На уроках української мови Калантай К.М. використовує ситуативні завдання, що сприяють розвитку в учнів уміння співвідносити зміст і форму своїх висловлювань з мовленнєвою ситуацією. Крім ситуативних вправ, пропонує учням завдання з редагуванням, конструюванням, наприклад: замінити слово фразеологізмом (або навпаки); відредагувати текст, уникаючи тавтології окремих членів речення (це завдання вчитель використовувала під час вивчення теми про головні і другорядні члени речення); завершити висловлену думку; відредагувати неправильно побудовані речення; створити речення за даним початковим словом (наприклад: тиша, віра, прагнення, натхнення); дібрати по кілька синонімів до запропонованих слів.
Для кращого запам’ятовування нового матеріалу Гончаренко О.Б. застосовує творче конструювання, на якому із поданих речень діти утворюють складнопідрядне, визначають їхній вид, складають схеми. У навчальній роботі з учнями зосереджує увагу на формуванні у школярів національної свідомості, поваги до рідної мови, духовних цінностей українського народу, формує мовну культуру. Опрацьовуючи теми уроків, добирає завдання, які сприяють удосконаленню мовлення учнів, пропонує дітям усні творчі вправи комунікативного характеру. Щодо домашнього завдання підходить диференційовано з поясненням.
Різнобічний розвиток усного і писемного мовлення учнів учителі української мови забезпечують на уроках розвитку зв’язного мовлення. Словесники дотримуються вимог щодо кількості та видів усних і письмових робіт. Робота з розвитку зв’язного мовлення ведеться відповідно до комунікативної змістової лінії програми. Ознайомлення з письмовими роботами показало, що учні уміють в основному вибирати мовні засоби відповідно до стилю, типу і жанру мовлення, відтворювати текст, переказувати його, складати план, створювати власні висловлювання з урахуванням мети і адресата мовлення, знаходити і виправляти недоліки та помилки у змісті, побудові та мовленнєвому оформленні.
Вчителі української мови належну увагу приділяють роботі з обдарованими дітьми. Учні гімнахії постійно беруть участь у Всеукраїнських олімпіадах з української мови і літератури, Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика, Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської молоді імені Т. Г.Шевченка та інших творчих змаганнях.
Враховуючи вищезазначене
НАКАЗУЮ:
- Рівень викладання української мови в навчальному закладі вважати таким, що відповідає Державному стандарту базової загальної середньої освіти.
- Учителям української мови Калантай К.М., Гончаренко О.Б.:
2.1. При плануванні роботи неухильно дотримуватись вимог Міністерства освіти і науки України, методичних рекомендацій, критеріїв оцінювання.
-
- Збагачувати духовний світ учнів, цілісні світоглядні уявлення, загальнолюдські моральні орієнтири шляхом залучення до культурних надбань рідного народу.
- Заняття з української мови будувати так, щоб кожен вид робіт по-своєму сприяв формуванню певного комунікативного вміння, щоб учні успішно оволодівали і монологічним, і діалогічним мовленням.
- Використовувати в процесі вивчення рідної мови більше ілюстративного матеріалу, дидактичного матеріалу, наочності, мультимедійних технологій.
- Активніше впроваджувати в практику роботи інноваційні форми і методи під час викладання української мови.
- Активізувати роботу із залучення учнівської молоді до науково-дослідницької роботи, до участі в різних конкурсах мовно-літературного спрямування.
- Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступника з НР Шаргородську І.А..
Директор Малофонтанського ОЗО: Наталія ДОБА
З наказом ознайомлені: _ ______________________________ І.А. Шаргородська
К.М. Калантай
О.Б. Гончаренко