Пошукова та науково-дослідницька робота студентів є продовженням і поглибленням навчального процесу, вона організовується безпосередньо в циклових комісіях. Керівництво творчо-пошуковою та науково-дослідницькою роботою студентів здійснюють педагогічні працівники коледжу.
Науково - дослідницька робота студентів є важливим чинником при підготовці молодого фахівця. Студент здобуває навички, що знадобляться йому протягом усього життя в: самостійність суджень, уміння концентруватися, постійно збагачувати власний запас знань, мати багатовекторний погляд на виникаючі проблеми, вміти цілеспрямовано і вдумливо працювати.
Основними завданнями
пошукової та науково-дослідницької роботи студентів є :
- оволодіння науковими методами пізнання, поглиблене і творче засвоєння програмного матеріалу;
- навчання методиці й засобам самостійного вирішення наукових і ситуаційних завдань, стилю й навичкам праці в колективах, ознайомлення з методами організації їх роботи, сприяння успішному вирішенню поставлених перед ними завдань.
При організації науково-дослідної роботи студентів необхідно дотримуватися певних вимог і основні з них є:
- творчий підхід;
- творче мислення;
- планомірність досліджень;
- динамічність;
- критичний підхід до виконання та результатів;
- самокритичність;
- постійна робота над собою;
- академічна доброчесність;
- діловитість;
- енергійність;
- практичність;
- академічна доброчесність;
Дотримання академічної доброчесності здобувачами освіти передбачає:
- самостійне виконання навчальних завдань, завдань поточного та підсумкового контролю результатів роботи;
- посилання на джерела інформації у разі використання ідей, тверджень, відомостей;
- дотримання норм законодавства про авторське право;
- надання достовірної інформації про результати власної навчальної (наукової, творчої) діяльності.
Порушенням академічної доброчесності вважається:
- Академічний плагіат – оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості), та/або відтворення опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства; формою академічного плагіату є самоплагіат, що полягає у відтворенні без посилання на джерело інформації власних раніше опублікованих текстів;
- Фабрикація – фальсифікація результатів досліджень, посилань, або будь-яких інших даних, що стосуються наукової роботи;
- Обман – надання завідомо неправдивої інформації стосовно власної освітньої (наукової, творчої) діяльності ;
- Списування – використання без відповідного дозволу зовнішніх джерел інформації під час оцінювання результатів роботи.
Перше, що необхідно зробити, обравши тему наукового дослідження, це – ознайомитися з результатами наукових досліджень вітчизняних та зарубіжних вчених з обраної теми (науковими фактами, теоріями, гіпотезами, ідеями, методами, системою понять тощо).
Етапи підготовки науково-дослідницької роботи :
1) вибір теми наукового дослідження (визначення не повністю вирішеної наукової проблеми чи її аспекту; об’єкта й предмета дослідження, його мети і завдань, складання попереднього плану майбутньої наукової роботи, ознайомлення із правилами її написання та оформлення);
2) опрацювання літератури та джерел, необхідних для досягнення мети дослідження і уточнення плану науково-дослідницької роботи;
3) написання «чорнового» варіанту науково-дослідницької роботи й подання його для перевірки науковому керівнику;
4) редагування роботи, оформлення її «чистового» варіанту;
5) підготовка до захисту науково-дослідницької роботи;
6) підготовка презентації та доповіді для захисту науково-дослідницької роботи.
Тема дослідження обирається з урахуванням кола проблем, у дослідженні яких зацікавлені як студента, так і його науковий керівник; актуальності наукової проблеми; наявності й доступності джерел інформації. Найбільш бажано, щоб вибір теми дослідження був пов’язаний зі своєю місцевістю або місцевістю, де часто буває студент (селом, містом і їх найближчим оточенням) – територією, доступною студентові для безпосередніх досліджень.
Назва науково-дослідницької роботи повинна бути, по можливості, короткою і відповідати суті наукової проблеми та напряму роботи.
Доцільно завести папки для систематизації по підрозділах виписок із книг, статей та інших джерел (паперові або в електронному вигляді). Виписки на папері слід робити з одного боку аркуша. Якщо є можливість, то краще папки зберігати в електронному вигляді – як підбір файлів з Інтернету, 5 рисунків, текстів (у вигляді фотокопій або розпізнаних) тощо.
Перед написанням науково-дослідницької роботи слід ознайомитися з вимогами до її обсягу і структури та правилами оформлення результатів дослідження.
Вимоги до написання студентських
науково-пошукових робіт
1.Вступ:
- актуальність теми;
- мета досліджень - конкретна ціль, яку намагаються досягнути в ході виконання роботи ( абзац );
- завдання дослідження;
- теоретичне значення роботи ( абзац );
- практичне значення – де практично можна використати;
- методика і об'єкт дослідження (3 абзаци), вказати заклади на базі яких проводилось дослідження, методи та об'єм досліджень.
2. Основна частина – основний зміст роботи ( 3-4 друковані сторінки ).
3. Висновки та практичні рекомендації.
4. Використані джерела мовою першоджерела (5-7 авторів).
Додатки: таблиці, малюнки, схеми. Слід пам’ятати, що кожна ілюстрація повинна відповідати тексту роботи, а текст – відповідати ілюстрації. На неї необхідно робити посилання у круглих дужках в кінці речення, у якому вперше згадується ілюстрація: (рис. 1.1)
Вимоги до оформлення науково-пошукової роботи
1.Формату А-4
2. Поле: ліве, праве, верхнє, нижнє -
3. Шрифт Times New Roman , кегль 14, інтервал 1,5.
4. Двосторонній друк.
5. Парна кількість сторінок.
6. Малюнки, діаграми в кольорові.
7. Сторінки без нумерації.
Вимоги до проголошення доповіді
Доповідь – дуже важлива складова конкурсу – захисту науково-дослідницької роботи. Потрібно сформувати у слухачів уявлення про об’єкт дослідження і на цьому тлі привернути увагу до свого дослідження. Для цього недостатньо тільки констатувати ту або іншу виявлену закономірність та просто повідомити отримані результати. Основними засобами для досягнення цієї мети є повноцінні дані, доступне і цікаве викладення матеріалу, яскраві ілюстрації та відповіді на запитання. Пропоную структуру студентської доповіді ( див. табл.)
- Доповідь повинна бути попередньо написаною.
- Виступаючи перед аудиторією, доповідь не слід читати, потрібно розповідати; можна прочитати мету і завдання , а також висновки. Корисно також виписати на картку початки фраз ключових блоків, підглядаючи в них під час доповіді.
- Говорити потрібно, повернувшись до залу; при зверненні до таблиці, рисунка, колекційного зразка лише не на довго повертати до них голову.
- Важливо робити паузи перед кожним новим етапом доповіді.
- Не повертатись до упущеної думки словами:" Я забув сказати, що..." руйнуючи створений перед цим контекст; необхідно "повернути " забуте в іншому місці.
- Кількість колекційного матеріалу ,що демонструється, має бути нормованою ( до 5 зразків).
Як привернути увагу ( заінтригувати ) слухачів.
На самому початку доповіді висувається цікаве питання, вирішення якого буде отримано тільки в кінці. Це викликає зацікавленість у слухачів.
Ілюстрації під час доповіді використовуються для того , щоб:
- показати обсяг своїх матеріалів (кількість об’єктів, місця проведення дослідження ) на таблиці, рисунку, фото;
- надати аудиторії можливість для обговорення теми ( діаграми і таблиці );
- перетворити слухачів у глядачів, допомогти їм сформувати уявлення про предмет дослідження.
Рисунок чи картосхема, що використовується під час доповіді, повинні бути авторські і виконані в кольорі. Для демонстрації місцезнаходження того чи іншого географічного пункту щодо інших територій області чи України можна застосовувати друковані карти.
У таблицях цифри і літери повинні бути великими, яскравими і чіткими. Кращі кольори для шрифту – чорний, червоний або синій (але не рожевий , блакитний, жовтий).
Діаграма (гістограма, графік) дає змогу сконцентрувати на найважливіших закономірностях. Осі позначити одиницями вимірів і розмічати трьома – п’ятьма мітками , проте тільки дві – три мітки мають округлі числові позначення. Поле діаграми повинно містити невелику кількість елементів зображення. На графіку позначається 3-5 ліній з розмахами коливань у ключових точках ,або хмару і 1-2 прямі лінії ( регресії) Показова гістограма повинна складатись з 3-9 окремих стовпчиків, 2-5 парних або 2-3 строєних.
Під час доповіді дослідницької роботи доцільно використовувати власні фотографії, мікрофотографії, відеоматеріали в межах виділеного часу. Найкращий варіант, коли вони виконані на слайдах, що дає можливість побачити їх водночас усім слухачам.
Структура доповіді
Приблизнийчас, хв. |
Етап доповіді |
Зміст |
0,2 |
Подання роботи |
Назвати тему. Наприклад, " Вельмишановні слухачі! Вашій увазі пропонуємо доповідь на тему... |
1,5 |
Вступ |
|
1,3 |
Матеріали і методи |
Стисло викласти , де і коли збирались матеріали, що вони містять, які методи використовувались при зборі матеріалів та їх опрацюванні. |
0,5 |
Результати дослідження |
Назвати блоки даних, окремі частини досліджуваного явища чи об’єкта. |
3,5 |
Результати дослідження |
Ознайомити аудиторію з основними результатами дослідження. |
2,0 |
Результати дослідження |
Надати ілюстрації, що відображають встановлену закономірність:
Дати резюме, порівняти власні висновки з даними інших дослідників. |
1,0 |
Висновки |
Констатувати узагальнені розв’язки завдань у вигляді 3 – 5 висновків (конкретні відповіді). |
ВИСНОВКИ у кінці науково-дослідницької роботи – її обов’язкова структурна частина, в якій даються відповіді на проблеми і завдання, поставлені у ВСТУПІ. Висновки – це не коротка анотація роботи. Це її найважливіші положення, достовірність яких авторові потрібно буде захистити на наступному етапі конкурсу. Тому вони повинні бути повністю аргументованими і доведеними.